Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kal kapcsolatos irányelv értelmében.

Elfogadom

Viano - szerves tápok - oktatási anyag

A VIANO KOMPLEX HOSSZÚ HATÁSÚ SZERVESTÁPOK HATÁSMECHANIZMUSA

Talajokról.

6 talajminőséget különböztetünk meg, de ezekből növénytermesztésre csak 4-et használunk.​

  1. csernozjon talajok
  2. erdei barna talajok
  3. glejes talajok
  4. homokos laza és homokos vályog talajok

A talajok minőségét humusztartalmuk, tömörödési-rögösödési képességük és pufferoló képességük határozza meg. Humusztartalom nélkül nincs növénytermesztés, egy 2-3%-os humusztartalmú talaj viszont már nagyon jó eredményeket produkál.

Mi is a HUMUSZ. A szerves anyagok humifikációja (baktériumok, gombák, férgek, stb. közreműködésével végbemenő kristályosodási folyamat mely során talajfolyadékban oldható tápanyagok keletkeznek) folyamán képződött legfontosabb talajalkotó egység. A talajok komplex szerveződések melyekben a tápanyagért folyamatos „harcok” dúlnak a talajlakó mikro és makro organizmusok, férgek, gombák, rovarok, növények és gerincesek (pld. vakond) között a fennmaradásért. Ezért fontos, hogy NE A NÖVÉNYT TÁPLÁLJUK HANEM A TALAJOKAT!.

A növények „talajnedvekben oldott hatóanyagokat” tudnak felszívni. Minél magasabb egy talaj humusztartalma annál jobb annak a tápanyag tartalékoló (pufferoló) kapacitása.

A talajok fontos jellemzője a víz-, levegő- és hő gazdálkodási képessége. Ebből a szempontból a csernozjom talajok a legkiválóbbak még a homoktalajok rossznak minősülnek.

A növények csírázásában, növekedésében, termőre fordulásukban fontos szerep jut a N-P-K makro-elemeknek, a Ca-Mg mezo-elemeknek és a mikro-elemeknek. A zöldtömeg növekedésért a N, a Mg és a Fe a felelős, a gyökérképződésért a P, a virágkötődésért a B, a virágok színének intenzitásáért, az illatokért, a termés minőségéért és eltarthatóságáért a K és Ca a felelősek. Természetesen a többi mikroelemnek is fontos szerep jut.

A folyamatos termeléshez a termőképesség megőrzése céljából az elhasznált tápanyagok visszajuttatására van szükség.

HATÁSMECHANIZMUS SZERVES NÖVÉNYTÁP: a talajba került szerves komplex tápanyagot a víz és a levegő közreműködésével a talajlakó makró és mikroorganizmusok a növényi élet számára is hasznos anyagokká bontják. A humifikációs folyamat során a szerves anyagok lebontásával keletkezett ikonok (N-P-K, Ca, Mg, Fe, Mn, B, Zn, S, Cl, C, stb) megkötésre kerülnek a talajban (ez a pufferoló képesség) majd talajnedvekben feloldódnak és a növények számára felvehető táplálékként szolgálnak. A szerves anyagból humusz képződik mely a talajélet alapeleme. Az egyensúly megtartásában minden talajalkotó egységnek nagyon fontos szerepe van.

HATÁSMECHANIZMUS MŰTRÁGYA: a műtrágya egy természet idegen anyag. A talajjal való keveredését követően csak optimális körülmények között tud lebomlani: megfelelő mennyiségű víz, levegő és hőmérséklet esetén. Ha ezekből a tényezőkből valamelyik túlsúlyba kerül, akkor elbomlás, feltáródás vagy kimosódás következik be, mely nagymértékben terheli a talajokat és a vizeket. Optimális körülmények és semleges vagy ahhoz közeli talaj PH esetében az oldott állapotba került műtrágya hatóanyagokat csak részben képes lekötni a talaj. Általában a kijuttatott műtrágya csak 40-50%-ban hasznosul.

A két hatásmechanizmus összehasonlításakor világossá válik, hogy a tápanyag előállítási láncban a műtrágyák esetében néhány szervezet feleslegessé válik, ezáltal megbomlik a TALAJOK ÖKOLÓGIAI EGYENSÚLYA. Ez a folyamat a humuszréteg elvékonyodásához, majd „megszűnéséhez” vezet, mely közvetlen módon befolyásolja a TERMÉSZET NAGY KÖRFORGÁSÁT: NÖVÉNYI maradványok lebontási folyamata – humifikáció – tápanyag – NÖVÉNY. Ennek eredményeként elkezdődik a talajok elszikesedése, erodálása, majd elindul az elsivatagosodás.

7 ÉRV A VIANO SZERVES KOMPLEX HOSSZÚ HATÁSÚ NÖVÉNYTÁPOK MELLETT

Magát a márkát 1948-ban jegyezték be Belgiumba, de a cég története a századfordulóra nyúlik vissza. A gyártás abszolút környezetbarát módon történik. A gyártáshoz kizárólag zöldenergiát használnak (napenergia, szélenergia) A szerves valamint az ásványi alapanyagok bevizsgáltak és megfelelnek az EU-s előírásoknak. A termékalapanyagok beérkezésétől a termékek kiszállításáig a teljes folyamat nyomon követhető egy, a termékeken található, azonosítószám alapján.

Miért is a VIANO-t válasszuk?

  • Szerves táp: használatával biztosítani tudjuk a talajok tápanyag pufferoló képességét, javítjuk a talajok víz-, hő, levegőgazdálkodási képességét. Folyamatos használatával 0,1-0,3%-al növeljük a talajok humusztartalmát. Az eredmény egészséges, magas stressz tűrő képességű növények, illatos virágok, hosszan eltartható minőségi termések.
  • Komplex tápanyag: a növények számára minden fontos tápelemet (makro, mezo, mikro) tartalmazza. A termék minden egyes szemcséjében legalább 99% pontossággal megtalálhatóak a recept szerinti hatóanyagok.
  • Granulált táp: a könnyű kijuttatás, talajjal történő összekeverés és lebonthatóság céljából a tápanyagot granulálták. Két szemcseméretben gyártják: mikro és makro. A termék valamennyi trágyaszóró berendezéssel kijuttatható.
  • Hosszú hatású táp: a hatóanyag lebomlása úgy került beállításra, hogy az a növények számára 100 napon keresztül egyenletesen felvehető legyen.
  • Előnyök a használatban: ökológiailag igazolt termékek. Használatukkal nemcsak talajainkat védjük, hanem egészségünket is! Évente 1X – 3X alkalommal kell a tápanyag utánpótlást velük elvégezni. A szavatossági idejük megfelelő tárolás mellett sosem jár le!
  • Magas szervesanyag tartalom: a tápanyagokban 25-55% a szervesanyag tartalom.
  • Egészségtani hatás: nem mindegy, hogy mivel trágyázunk. Ennek folyományaként milyen virágot szagolunk, milyen gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk. A műtrágyákkal kezelt növényekben felhalmozódott káros anyagok mind bekerülnek szervezetünkbe és nagyon nehezen vagy egyáltalán nem bomlanak le, ürülnek ki (pld. a nehéz fémek a májban rakódnak le és nem ürülnek ki).
  • Gazdaságosság: sokkal olcsóbbak, mint a műtrágyák! Gazdaságossági szempontoknál most tekintsük el a műtrágya használat folyományaként bekövetkezett talajkárosodások helyreállítási (talaj rehabilitáció) költségeitől mely hektáronként több millió Ft-t jelentenek.

Vegyük példaként a gyep karbantartását március-június periódusban.

100 nm gyep karbantartásához (a gyep éves nitrogén igénye egy közepes minőségű talaj esetén cca 60 kg/ha) 0,6 kg nitrogén hatóanyagra van szükségünk a P, K mezo és mikro elemek mellett. Ez egy a kereskedelemben szinte mindenhol kapható 10% N hatóanyag tartalmú műtrágya esetén (N-P-K 10-10-10) 6kg/100 nm mennyiséget jelent. A műtrágya gyorsan lebomlik, kimosódik a talajból és alig 40-50%ban hasznosul, ezért a folyamatos tápanyag szint fenntartáshoz márciustól-júniusig a mennyiség legalább 4-5x-i kijuttatására van szükség. 10 kg ilyen műtrágya ára a kereskedelemben 4 000 Ft. Könnyen kiszámítható, hogy a 3 hónapos fenntartáshoz legalább 24 kg- ra lesz szükség, ami 10.000 Ft. Ha túladagoljuk, vagy öntözés hiányában feltáródik az ammónia formájában kötött nitrogén kiégeti a gyepet. Ezzel szemben a Viano 12-3-3 +3Mg +4Ca +mikroelemek típusú szerves tápból 5 kg/100 nm-re van szükség. A március – április folyamán kijuttatott tápanyag hatása június végéig tart. A 10 kg-os kiszerelés ára 10.000 Ft, tehát a 3 hónap ráfordítása mindösszesen 5.000 Ft

Előnyök: a Viano receptje kitűnően biztosítja a zöldtömeg növekedést, a magas Mg, Fe, Ca szintnek és az ütemezett (100 napos) lebomlásnak köszönhetően egy tartósan mélyzöld színű gyepünk lesz, ami jól bírja a nyírást és magas a stressz tűrő képessége. Nem terheljük a talajt, folyamatos használatával növeljük a humuszréteg vastagságát. Az ár/érték arány pedig vitathatatlan.

Mivel minden növény levél- és gyümölcsanalíziséből kimutathatóak az 1 kg zöldtömeg és 1 kg termés előállításához elfogyasztott tápanyagszükséglet (az adatok az interneten is megtalálhatóak) ezért mindenki számára könnyen kiszámítható az átlagos adagolási mennyiség azzal, hogy kisérleti úton bebizonyított tény: a szerves trágyákból, azonos hatóanyag tartalom mellett is, elégséges a szokásos műtrágya mennyiség 60-70%-a egy jobb termési eredmény eléréséhez.

Tartalomhoz tartozó címkék: tápok